مستند بزمِ رزم, مستند آزاد راه, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان

 بیست و نهمین شب فیلم خانه اردیبهشت اودلاجان

خانه اردیبهشت اودلاجان، به مرور، تبدیل به یک قطب مهم نمایش فیلم‌های مستند می‌شود. پس از حدود سی «شبِ فیلم» و نمایش آثار برجسته از مستندسازان صاحب سبک، در نظر است کارنامه برخی از این هنرمندان بیشتر دیده و شناخته شود. هنرمندانی که خط و ربط مشخصی در انتخاب موضوع و ساختار فیلم داشته‌باشند. محسن خان جهانی از معدود سینماگران مستندساز کشور است که شماری از مستندهای سیاسی پر حرف و حدیث را تقدیم جامعه کرده‌است. در بیست‌و نهمین شب فیلمِ خانه اردیبهشت اودلاجان به تماشای «آزادراه» می‌نشینیم.

محسن خانجهانی کارگردان «آزادراه» نامزد بهترین فیلم، بهترین پژوهش و متن مستند در جشنواره سی‌و‌سوم فیلم فجر درباره ایده شکل گیری این مستند می‌گوید: شنیده بودم آزاد راه تهران – شمال سال‌ها جزو پروژه‌های عمرانی است و قرار بوده از جاده امامزاده داود- شهران یعنی شمال غربی تهران به سمت چالوس احداث شود و بیشترین مسیر آن هم از دل کوه‌ها عبور می‌کند. این بود که نسبت به چگونگی ساخت این جاده کنجکاو شدم و مسیر امامزاده داود به سمت چالوس را بار‌ها مورد ارزیابی قرار داد.

باید برای من مشخص می‌شد که چه کسانی در ساخت این پروژه دخیل بوده‌اند؟ کدام روسای جمهور در این پروژه تاثیر‌گذار بوده‌اند؟ دلایل اصلی به اتمام نرسیدن آن چیست و از چه سالی کلنگ اولیه آن زده شده است. باید تحقیقات میدانی برای این کار انجام می‌دادم. همچنین باید راش‌های آرشیوی پیدا می‌کردم تا در بخش‌هایی که موفق نمی‌شوم با مسئولان امر صحبت کنم، بتوانم به این راش‌های آرشیوی استناد کنم.

نشست پس از نمایش با حضور محسن خان جهانی عزیز و مخاطبین گرامی برگزار خواهد شد .

برای برگزاری مطلوب برنامه، هم‌نوا با شیوه‌نامه‌های بهداشتی، تعداد محدودی امکان حضور و تماشای فیلم را دارند.

مستند بزمِ رزم, مستند آزاد راه, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان