بیست و دومین شب فیلم خانه اردیبهشت اودلاجان

تهران هزار چهره دارد. خوب و بد. زیبا و زشت. «صابر الله‌دادیان»، مستندسازِ خوش‌فکر، قصه تازه‌ای از کوشندگانِ نان و زندگی تهران را روایت می‌کند. کوشندگانی که سال‌ها است موضوع بحث و جدل در میان فرهیختگان جامعه است. امروز این کوشندگانِ نان و زندگی، بخشی از جامعه شهری تهران هستند. کار می‌کنند، درس می‌خوانند و بر تنوع قومی و مدنی شهر می‌افزایند. نگاه مستندساز به این موضوع، نگاهی دقیق و عمیق است. دچار کلیشه‌های عاطفی و سوزناک نشده و تلاش دارد بیننده را درگیر کند و حساسیت او را در هر گام زدنی در خیابان شهر برانگیزد.

وظیفه یک مستند هرگز گزارشگری صرف نیست. با تماشای مستند، بیننده دچار شگفتی می‌شود که چرا تاکنون متوجه موضوع پشت تصویر نشده. مستند پشت تصویر و واقعیت درونی آن را به نمایش می‌گذارد. همه ماها در زندگی روزانه خود، خیلی چیزها می‌بینیم. ولی «نمی‌بینیم». مستند این ندیده‌های ما را به تصویر می‌کشد. ما هر روز با واقعیت کودکان کار برخورد داریم، ولی یک مستند خوب به ما نشان می‌دهد که ما چه وجوه مهمی از این پدیده را ندیده‌ایم. مستند تلنگر می‌زند تا ما بهتر ببینیم. درست‌تر و دقیق‌تر ببینیم.

«از پشت شیشه» تصویر عجیب و دقیقی از این پدیده اجتماعی می‌دهد. به یقین می‌توان گفت پس از تماشای این مستند، می‌پذیریم که این پدیده را نمی‌شناختیم و تازه داریم با آن «آشنا» می‌شویم. از حالا به بعد است که این امر برای ما برجسته و مهم خواهدشد.

بیست و دومین شبِ فیلم «خانه اردیبهشت اودلاجان» اختصاص به نمایش این مستند زیبا دارد.

کارگردان به همراه یک «میهمان ویژه» در نشست پس از فیلم به پرسش‌های مخاطبان پاسخ خواهدگفت.

به دلیل حساسیت موضوع مستند، هم‌زمان با نمایش فیلم، نمایشگاه عکس با همین موضوع برگزار می‌شود. این نمایشگاه به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت.

برای برگزاری مطلوب برنامه، هم‌نوا با شیوه‌نامه‌های بهداشتی، تعداد محدودی امکان حضور و تماشای فیلم را دارند.

پشت شیشه, مستند پشت شیشه, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان

گزارش مستند پشت شیشه

مستند زیبای «پشت شیشه»، داستان کوشندگان نان و زندگی در پایتخت، در بیست‌و دومین شب فیلم«خانه اردیبهشت اودلاجان» به نمایش درآمد. ۵۱ دقیقه زمان نمایش فیلم بود و ۱۱۰ دقیقه زمان پرسش و پاسخ با حضور کارگردان، تدوینگر و عکاس فیلم، با حضور مهمان ویژه، استاد احمد محیط طباطبایی. نشست پرباری بود با حرف‌های بسیار جذاب و جدی. این شب یک ویژگی دیگر هم داشت.