در میان هنردوستان و هنرمندان، کم‌تر کسی است که مریم زندی را نشناسد. او از نامدارترین و حرفه‌ای‌ترین عکاسان ایران است. در حرفه خود چنان جاافتاده و مقبول است که وقتی نخستین انتخابات انجمن عکاسان ایران برگزار شد، او به عنوان رئیس این انجمن برگزیده‌شد. هرچند با مخالفت مراجع دولتی مواجه شد.

مجموعه‌های عکاسی او، از جمله کتاب عکس‌های انقلاب یا مجموعه‌های «چهره‌ها»، علاوه بر ارزش‌های هنری و فنی، اسناد گویایی از زندگی مدنی ایران به شمار می‌روند.

خانه اردیبهشت اودلاجان این فرصت را داشت که مستند «دیدن و بودن» را در دو جلسه برای علاقمندان، به نمایش بگذارد. مستندی به کارگردانی علی شیلاندری که برشی از زندگی مریم زندی است و تهیه‌اش چندین سال به‌درازا کشیده. مریم زندی در هردو جلسه نمایش حضور داشت و علاوه بر شرکت در نشست گفت‌وشنید با مخاطبان، چندده عنوان کتاب هم به کتابخانه اردیبهشت اودلاجان هدیه کرد. از جمله آلبوم بسیار زیبای «چهره‌ها-۵؛ سیمایی از موسیقی معاصر ایران» که با خط نازنین او امضا و اهدا شد.

سپاسگزار این محبت هنرمند عزیز هستیم. اغلب کتاب‌هایی که روی جلدشان مزین به عکسی از مریم زندی است، هدیه این هنرمند عزیز به مخاطبان کتابخانه اردیبهشت اودلاجان است.

0
لطفا اگر نظری دارید برای ما ارسال کنیدx