موریانه ای با دندان های شیری

پنجاه و هفتمین شب فیلم خانه اردیبهشت اودلاجان

زیباییِ کار و تلاش
حمید جعفری فیلم‌ساز ارجمندی است. انبوه‌ساز نیست. چند کار بیشتر ندارد ولی هریک از همین چندتا کار حرف برای گفتن دارد. مستند «بَرد» یکی از کارهای برجسته این مستندساز است. داستانِ زنی در اطراف رامهرمز که هر روز با پتک و دیلم به کوه می‌رود، سنگ استخراج می‌کند، می‌شکند، بار کامیون می‌کند و می‌فروشد تا معاش خود و خانواده‌اش را تأمین کند.
در این مستند این زن را می‌بینیم که تلاش می‌کند صخره سنگی را در هم بشکند. وقتی موفق می‌شود، هم‌چون یک قهرمان روی صخره می‌نشیند، درحالی‌که پیکرش جلوی نور خورشید را می‌گیرد، مثل یک قهرمان. درست است که این زن، شاید مثل ده‌ها هزار زن دیگر، مشکلات و مصیبت‌هایی دارد، از جمله شوهر زمین‌گیر، ولی فیلم‌ساز چهره مثبت، تلاشگر و قهرمان او را دیده نه غم‌ها و ناله‌هایش. جعفری زیبایی و سپیدی را بر نمایش زشتی و سیاهی ترجیح داده چرا که معتقد است اگر زیبایی را نشناسیم، نمی‌توانیم با زشتی بجگنیم چون معیار نداریم. حمید جعفری را در این مستند، اسماعیل منصف به عنوانن تدوینگر همراهی می‌کند که خود فیلم‌سازی مولف است.

یادآور شویم جایزه اسکار به‌جز اسکار ویژه فیلم غیرانگلیسی‌زبان جایزه‌های دیگری دارد که کم‌تر به چشم می‌آید و کم‌تر کسی به آن توجه می‌کند. یکی از آن‌ها جایزه اسکار مستند است که در دو بخش مستند کوتاه و بلند به فیلم برگزیده آکادمی تعلق می‌گیرد. فیلم «برد» ساخته حمید جعفری موفق شده‌است برای نخستین‌بار به بخش جایزه اسکار مستند کوتاه راه پیدا کند.

تاریخ اکران: ۲۸-۱۰-۱۴۰۱ ساعت ۱۷
مکان: خانه اردیبهشت اودلاجان