پروین اعتصامی، شــاعر آزاداندیشی بود که بخش زیادی از زندگی کوتاه خود را در پایتخت آن هم در خانه اعیانی پدرش سپری کرد. عمارتی بزرگ با حیاط شاه‌نشین و زیرزمینی زیبا که در محله اودلاجان، پایین‌تر از سرچشمه، کوچه شهید علیزاده کمیلی، انتهای بن‌بست اول قرار دارد.
البته دیگر از آن خانه بزرگ و اعیان‌نشین جز یک عمارت کوچک چیزی باقی نمانده‌است چراکه بعد از تقسیم خانه به سه عمارت و خریداری آن توسط افراد مختلف یک پلاک بعد از تخریب و بازسازی مجدد امروز در اختیار ایکوم است.

خانه پدری پروین اعتصامی در سال ۱۳۸۴به شماره ۱۴۶۱۹در فهرست آثار ملی ثبت شد. این خانه در سه طبقه است، طبقه همکف شامل اتاق‌های خواب که به گفته دوستان پروین اتاق شخصی و خواب او بوده است و اتاق‌های بالا محل برگزاری محافل شعر و شاعری‌اش. البته مراسم عروسی پروین هم در همین اتاق‌های بالا برگزار شده‌است.

معماری خانه ســاده اما زیبا و ترکیبی از معماری نئوکلاسیک غرب در معماری سنتی است: «تمام دوره‌ای که پروین در تهران زندگی می‌کرد در این خانه گذشته است. از دوران بیماری سختش گرفته تا جدایی از همسرش و زندگی به تنهایی و سپس مرگش».

پنجره‌های چوبی و قدی خانه رو به حیاط باز می‌شوند به نظر می‌رسد پروین در آرامش و سکوت این خانه زیبا، بخش عمده‌ای از شعرهای ماندگار خود را سروده است. خانه پروین خانه مهربانی‌ها و سادگی‌هاست و رفتن و لذت‌بردن از این آرامش را بسیار توصیه می‌کنیم.

خانه پروین, خانهای که «پروین» در آن عروس شد, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان
آدرس:
تهران،خیابان مصطفی خمینی،خیابان کمیلی، پلاک ۱۰، ۸، ۶ 
تلفن:

خانه پروین, خانهای که «پروین» در آن عروس شد, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان
غیر قابل بازدید
نام
خانه پدری پروین اعتصامی
قدمت پهلوی دوم
ویژگی خاص خانه پدری پروین اعتصامی

 

0
لطفا اگر نظری دارید برای ما ارسال کنیدx