خانه معتمدالسلطنه یکی از یادگار‌های دوره قاجار است که در محله سرچشمه واقع شده‌است. خانه‌ای پر از قصه‌های قدیمی برای اهالی محله. تا چندی پیش، این عمارت زیبا به عنوان مکان «سرای محله» استفاده می‌شد و درش به روی اهالی و علاقمندان باز بود.

امروز، متاسفانه، چنین نیست. سرای محله به عمارت دیگری کوچ کرده و در این خانه، عموما، بسته است.
داریوش شهبازی در روایت قصه‌های این خانه و اهالی آن برای‌مان گریزی می‌زند به زندگی عبدالله وثوق یا همان معتمدالسلطنه که سال‌های زیادی را در این خانه سپری کرده‌است.

به گفته شهبازی، محله اودلاجان به‌ عنوان یکی از محله‌های قدیمی و صاحب نام تهران در گذشته عمدتاً محل زندگی رجال صاحب نام پایتخت بوده‌است. همین مسئله باعث شده‌بود تا این محله در مقایسه با محله‌های دیگر تهران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد.

به همین علت، امروز بخش زیادی از این خانه‌های قدیمی را می‌توان در اودلاجان دید. خانه معتمدالسلطنه یکی از بناهای تاریخی ارزشمند به یادگار مانده در این محله است. این خانه متعلق به عبدالله وثوق بود. او یکی از نوادگان آقا محسن بود. شهبازی درباره آقا محسن می‌گوید: «آقا محسن یکی از رجال با نفوذی بود که در دربار کریم‌خان زندگی می‌کرد.

او چهار پسر داشت که هر کدام از این چهار فرزند به نوبه خود مقام و منصبی در دستگاه حکومتی برای خود دست و پا کردند و این مقام و منصب‌ها مانند ارثی به فرزندان و نوادگانش رسید، به‌ طوری که وقتی زندگی‌نامه آن‌ها را ورق می‌زنیم نشان می‌دهد همگی در طول دوره ۱۴۰ ساله قاجار و حتی پهلوی هم صاحب منصب بوده‌اند.

به گفته شهبازی، سه مستوفی الممالک یکی از شاخه‌های نوادگان آقا محسن است: «میرزا حسن وثوق‌‌الدوله، احمد قوام یا قوام السلطنه و عبدالله وثوق سه مستوفی الممالک بودند که از طریق پدر و پدربزرگ، نسبشان به آقا محسن می‌رسید».

خانه‌ای که این روزها از او به یادگار مانده است عمارتی زیبا با معماری ایرانی است که بیش از هر چیز دیگری درهای چوبی و گره‌چینی‌های آن برای گردشگران جاذبه است.

خانه فخرالدوله, خانه معتمدالسلطنه, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان
خانه فخرالدوله, خانه معتمدالسلطنه, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان

آدرس:  تهران، خیابان مصطفی خمینی، چهارراه سرچشمه، کوچه قوام الحضور، پلاک ۲۴

تلفن:  ندارد

خانه فخرالدوله, خانه معتمدالسلطنه, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان

غیر قابل بازدید

نام
خانه معتمد السلطنه
قدمت قاجاریه
ویژگی خاص عمارتی زیبا با معماری ایرانی و درهای زیبا و گره‌چینی شده

 

0
لطفا اگر نظری دارید برای ما ارسال کنیدx