سلام

نوروز، همه می‌دانند، هزار حسن و خوبی دارد. این‌جا به حسن هزار و یکمی آن می‌پردازیم: مهربانی! در روزهای عید نوروز، همه ما به بارزترین شکل محسوس، مهربان می‌شویم. همه ما وقتی کسی را می‌بینیم، پیش از هر حرفی، «سال نو مبارک» می‌گوییم. پیش از هر سفارش و خواستی روز و سال خوبی برای هم‌دیگر آرزو می‌کنیم. با ساده‌ترین کلام و بهترین احساس، همدیگر را خطاب می‌کنیم و به ساده‌ترین روش و کوچک‌ترین بهانه، از خطای هم می‌گذریم و اگر کار کمی گره بخورد با گفتن اینکه «عید است ولش کنید»، موضوع را جمع می‌کنیم. در این روزها به دیدن کسانی می‌رویم که شاید در طول سال فرصت دیدارشان را نداریم. به بهانه نوروز به تمام دوست و آشنا پیام تبریک می‌فرستیم و بهترین‌ها را برای آن‌ها آرزو می‌کنیم. نوروز، نعمت بزرگی است. به بهانه نوروز به همه احترام می‌گذاریم و به همین خاطر بهترین لباس‌های‌مان را می‌پوشیم و تمیزترین روزهای خانه و کوچه را تجربه می‌کنیم.

نوروز نعمت بزرگی‌است برای تمرین مهربانی و تجربه مدارا و دوستی در روزگاری که همه می‌دانیم چندان هم خوش و گوارا نیست. نوروز بهانه می‌شود ما خوش‌رو و مردم‌دار باشیم. بهانه می‌شود از قصورات هم بگذریم و همدیگر را ببخشیم و راهی برای آشتی باز کنیم.

نوروز یک حقیقت بزرگ را برای ما افشا و تاکید می‌کند. نوروز به یادمان می‌آوردکه ما ایرانی‌ها مردمی سازگار، خوش‌خلق، نرم‌خو و مردم‌دوست هستیم. نوروز به ما گوشزد می‌کند که ما ایرانی‌ها، همیشه تاریخ، انسان‌هایی متمدن و اهل مدارا بوده‌ایم و رسوبات همین مدنیت و مدارا هنوز هم در رفتارهای نوروزی ما جاری است. نوروز، با تاکید فراوان، به ما می‌گوید ما ایرانی‌ها مترصد فرصت هستیم تا بهترین ملت و مردم جهان باشیم چون در ریشه و سرشت ما نیکی و زیبایی نهفته است. از هزاران سال پیش، ما نیکی در پندار و رفتار و گفتار را فریاد زده‌ایم و امروز به بهانه نوروز و با بستر تاریخی این عید شریف، به ذات خود برمی‌گردیم و انسان‌هایی براه، نیکو و خوش‌مرام می‌شویم. پس ما می‌توانیم خوش خلق و مداراجو باشیم. اگر در روزهای عید چنین هستیم، حتما در دیگر روزها و ماه‌های سال هم می‌توانیم چنین باشیم. ولی هستیم آیا؟ انشاالله که هستیم. اما، اگر واقع‌بین باشیم، باید بپذیریم زمختی روزگار امان از ما می‌برد و ما نیکی‌های رفتاری روزهای نوروز را فراموش می‌کنیم و از ذات زیبای خود غفلت می‌کنیم. با این‌حال، اگر به این حقیقت واقف باشیم که ما می‌توانیم اهل مدارا و احترام به دیگران باشیم، همان‌گونه که در نوروز هستیم، نخستین گام را برای مقابله با آثار رفتاری زمختی روزگار برداشته‌ایم. باید بپذیریم، همیشه تاریخ، سختی و مرارت هم‌زاد زندگی انسان ایرانی بوده و شاید بازهم خواهدبود. ولی باید راهی برای بروز مدنیت تاریخی خود بیابیم.

نوشته‌ی بهروز مرباغی
سرمقاله نشریه اردیبهشت اودلاجان شماره ۶۲

0
لطفا اگر نظری دارید برای ما ارسال کنیدx