موسسه فرهنگی‌هنری اردیبهشت عودلاجان، در کتابخانه خود را به روی دوستان باز می‌کند. فهرست کتاب‌های کتابخانه، به تدریج در وبسایت موسسه منتشر می‌شود. علاقمندان و پژوهشگرانی که نیاز به مطالعه این کتاب‌ها و اسناد دارند، با عضویت در آن، می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.
در بده‌بستانی متقابل، دوستانی که علاقمند به اهدای کتاب و سند به کتابخانه ما هستند، لطفا تردید نکنند. کتاب‌ها و اسناد دریافتی با نام اهداکنندگان در کتابخانه قرار داده‌می‌شود و در وبسایت هم به اسم از آنان سپاسگزاری می‌شود.

سفرنامه ناصرالدین شاه

روز جمعه، بیستم شهر جمادی‌الثانی اواخر سنبله به عزم زیارت مشهد متبرکه و سیاحت عراق از سلطنت‌آباد حرکت کرده به دوشان‌تپه رفتیم. امسال چندان مجال تفرج و گردش ییلاقات نبود. اوایل تابستان از نیاوران به شهرستانک رفتیم و باز به نیاوران مراجعت کردیم. ده روز توقف کرده به گلندوک رفتیم. پنج شب مانده به سلطنت‌آباد آمدیم. یک ماه توقف شده. این است که عازم عراق عرب هستیم انشاالله تعالی. دراین ایام به واسطه نرفتن به ییلاقات و شدت گرما در سلطنت‌آباد و نیاوران و گلندوک و قرار کارهای درباری و ملاحظه لوازم سفر و قحط  و غلای غالب ایالت‌های ایران، خاصه اصفهان و یزد و خراسان و غیره و ظهور وبا در کرمان و گفتگوی زیاد و مشغله بی‌اندازه و تخفیف ولایات، تعدیل امور مملکت و رسیدگی کارهای مختلف بسیار سخت گذشت.

safarnameh_naseradinshah

خاطرات اردشیر زاهدی

دکتر غلامحسین صدیقی وزیر کشور کابینه دکتر مصدق که او را در روزهای ۲۷ و ۲۸ مرداد همراهی می‌کرد، در خاطرات خود می‌نویسد: در حدود ساعت شش و هیجده دقیقه، ما را از فرمانداری نظامی حرکت دادند و از در بزرگ شهربانی خارج کردند. از پلکان پایین آمدیم. سرلشگر نادر باتمانقلیچ که به ریاست ستاد ارتش رسیده‌است، بازوی آقای دکتر مصدق را گرفته‌بود. هنگامی که خواستیم سوار اتومبیل شویم، شخصی با صدای بلند بر ضد ما شروع به سخنگویی وشعاردهی کرد.

اردشیر زاهدی

سه نقطه

«چقدر جابجایی با اتوبوس دوطبقه سیاحت داشت. . . من ناچار برای آن‌که طبقه دوم را از دست ندهم، در راه‌پله‌های طبقه دوم می‌ایستادم و عرصه را بر خودم و آن‌هایی که بالا و پائین می‌رفتند تنگ می‌کردم، بدان امید که اگر کسی از دومی‌ها پیاده شد شتابان جای او را تسخیر کنم. البته بارها بابت کورکردن راه‌پله‌ها سرزنش شدم، ولی هیچ نمی‌گفتم. شگفتی ایستادن و نشستن در طبقه دوم آنقدر زیاد بود که با هیچ توپ و تشری جاخالی نمی‌دادم. . . .میدان فوزیه مزین به دوسینما بود.

کتاب سه نقطه

زندگی گالیله

لوکولوس از فتوحات خود دم می‌زند و از طلا و ثروتی که برای روم به ارمغان آورده‌است. اما ماهی‌فروش در برابر دادگاه گواهی می‌دهد که هرگز رنگ این طلاها را به خواب هم ندیده‌است. فقط سوداگران می‌توانند از او سپاسگزار باشند و فتوحاتش را بستایند، زیرا غنای روم به معنی ثروتمندی آنان‌ست. وگرنه مردم عادی جز بدبختی و مرگ نصیبی نبرده‌اند. سرزمین مردگان پر از «سایه»های مردانی است که در راه جهانگشایی سردار بزرگ و در نیمه‌راه زندگی خویش به قعر گور سرازیر شده‌اند. در دوره‌ای که تاجران به لوکولوس می‌بالند که در سایه فتوحات او روم ثروتمند شده، زنان بینوا و داغدیده می‌نالند که ماهی و پنیر گران شده‌است.

زندگی گالیله

مثل برف آب خواهیم شد

«(معصومی): قربان! در این‌جا تیراندازی لازم ندارد! شورای انقلاب. به محض این‌که تشخیص دادید، همه را دستگیر کنید. شورای انقلاب تشکیل شده‌است دیگر. (قره‌باغی): کی تشکیل داده؟ ما کاری به آن نداریم. (معصومی): ده نفر روسایش هستند. آقای دکتر فلان، آیت‌الله فلان. این پنجاه نفر را دستگیر کنید. (قره‌باغی): گفتم! جناب نخست‌وزیر گفت: من این‌ها را دستگیر می‌کنم. (معصومی): بنده در خدمت فرمانداری نظامی یک دفتر درست کردم اسامی ۳۰ هزار نفر با استفاده از اطلاعات ساواک و واحدهای‌مان از خارج و داخل در این دفتر نوشته شده‌است. یعنی این ۳۰ هزار نفر را بگیرند، مملکت آرام می‌شود. (قره‌باغی): بنده یک پیشنهادی دارم، تیمسار! اجازه بفرمائید. آقایان توجه بفرمائید. همانطور که فرمودید ما قانون و مقررات داریم. یک چیزی درش نوشته شده‌است. ما الان کاری به این اسم قرمز و آبی هم نداریم. یک دستور جزء به جزء است. تیمسار مرقوم فرمائید. طبق این دستور جزء به جزء ماموریت فرماندهان نظامی منطقه برقراری امنیت در حوزه استحفاظی مربوطه است.

barf

مجموعه اسناد و مدارک فرخ‌خان امین‌الدوله

در همه ممالک دنیا، برای کسب قدرت بایستی که اول افکار مردم را به‌دست آورد و منافع همگان را در نظر گرفت، سپس تشکیلات نظامی و اداری محکمی داشت. بدین معنی که دولت آن اعلیحضرت باید به مذهب و عدالت تکیه کند و تشکیلات پاک و منوری داشته‌باشد با دستگاه اخذ مالیات عادلانه و نیروهای مسلح و منظمی. . . . ایران، می‌تواند اعتقادهای قدیمی و رسوم سابق خود را دست‌نخورده حفظ کند و به دنیا ثابت کند که قرآن مخالف با پیشرفت تمدن نیست. بدین‌معنی که آن اعلیحضرت می‌تواند در آن واحدی که به دین کهن نیاکانش وفادار مانده‌است، و در ظاهر و باطن، و با حفظ جامه‌های ملی، که تاثیر خیلی زیاد در افکار مردم دارد، طرز مالی عادلانه‌ای انتخاب کند که در ضمن مراعات اموال اتباعش درآمد خزانه را منظما زیاد کرده‌باشد و تشکیلات اداری پدرانه‌ای به‌وجود بیاورد،

زیر درخت نسترن, مجموعه اسناد و مدارک فرخ‌خان امین‌الدوله, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان

زیر درخت نسترن

درختی که پس از سالیان دراز ثمره‌اش وکیل‌الدوله، عزیزالسلطان، امین خاقان باشد و این‌گونه اولاد دنی‌زاده رذل که آفت جان‌های جامعه مسلمین‌اند به بار آورد؛ چنین درختی بایستی از ریشه کنده شود. ماهی از سر گنده گردد نی ز دم. اگر خطایی بوده از بالا بوده‌است.

نسترن

تاریخ جنگل

در قوس ۱۲۹۷، وثوق‌الدوله حاج‌تقی فومنی را به تهران احضار کرد و در تالار آیینه با مشار الیه ملاقات به عمل آورد و گفت: تا به حال سیاست دولت مقتضی نبود که با تشکیلات جنگل مخالفت نماید ولی حال که دولت انگلیس و روس قشون خود را از گیلان خارج نموه، من که رئیس دولت هستم بنا به امر اعلیحضرت به شما اطلاع می‌دهم: اگر میرزا کوچک خیال خدمت به وطن دارد شخصا به طهران بیاید و به حضور شاه مشرف شود و من شغلی به او مراجعه می‌نمایم که بقیه عمر خود را به عزت و راحت ادامه دهد. اگر این پیشنهاد را قبول ننماید ماموریت دارم قشون به گیلان اعزام دارم و از شما که خواهرزاده میرزا کوچک و طرف وثوق دولت می‌باشید تقاضا دارم به رشت مراجعت نموده و قضایا را به میرزا کوچک ابلاغ نمایید.

تاریخ جنگل

مقصرین را بشناسید

آیا شما تصور می‌کنید داور و تیمورتاش و امثال آن‌ها نمی‌دانستند سردار سپه نابغه نیست؟ آیا آن‌ها نمی‌دانستند سردار سپهی که به زور و مشت اتکا دارد در اولین فرصت قانون اساسی و همه‌چیز را زیر پا خواهدگذاشت، همان‌طوری که قبل از سلطنت کرده‌بود؟ اما، آن‌ها می‌دانستند سردار سپه نابغه نیست و کسی که سواد ندارد در قرن بیستم موقعی که دنیا آن‌طور رو به ترقی علمی می‌رود، نخواهدتوانست کشوری عقب‌مانده را که احتیاج به معلومات دنیای متمدن دارد، در اثر فکر خود به عظمت و ترقی برساند و می‌دانستند این مرد زورمند است و به قانون اعتنا ندارد. با این وصف، عالما و عامدا همکاری با او را قبول کردند و با او در محو قانون و آزادی شریک شدند. وکلای مجلس مگر نمی‌دانستند که وقتی خود آن‌ها در دوره پنجم به زور انتخاب شدند، در دوره ششم ممکن است اشخاص دیگری به‌زور انتخاب شوند؟ چرا می‌دانستند اما به تصور این‌که هر قدر تملق بگویند نزدیک‌تر خواهندشد و اگر با رژیم کار کنند، همیشه در آن دستگاه سمتی خواهندداشت، مملکت را به دیکتاتور فروختند.

مقصرین را بشناسید

دیدگاهها

سیاوش در سرزمین توران دو شهر می‌سازد: کنگ‌دژ و سیاوشگرد. و این تمثیلی است از آفریدن؛ چه، ساختن آفریدن است. انسان با ساختن و آفریدن انسان می‌شود. آن‌گاه که انسان در آغوش طبیعت «زاده» می‌شود، میان او و طبیعت تمایزی نیست. اوست و مشتی غریزه که در حیوان نیز هست. آن‌چه که در زمانی دیگر او را از طبیعت جدا و متمایز می‌کند، نیروی آفرینندگی است. آفرینندگی از کار ساده آغاز می‌شود، در این مرحله نمی‌ماند. از فن و صنعتگری می‌گذرد، در پرستشگاه‌ها تجسم می‌یابد و سرانجام در سیری متعالی به هنر می‌رسد.

didgahha

قصه خوبِ دوستانِ خوب

خانه اردیبهشت اودلاجان مقصد فرهیختگانی است که دل در گرو آبادانی میهن دارند. نیکانی که از احیای هر خانه و محوطه‌ای لذت می‌برند و حاضرند غم‌خواری و همراهی کنند. چند روز پیش، دو خانم عزیز که برای بازدید خانه آمده‌بودند، متوجه شدند ما حدود ۱۵۰ جلد کتاب قدیمی داریم که متاسفانه فرصت نکرده‌ایم فهرست‌برداری کنیم.

کتاب‌های «بهروز»

خانواده «بهروز» خانواده فرهیخته‌ای است. در روزهای اول تابستان، از این خاندان گرامی، دکتر مازیار بهروز به خانه اردیبهشت اودلاجان آمد، همراه رضا کیانیان. بازدیدی از خانه و گپ‌وگفتی شیرین.

محمود مردانی

محمود مردانی، برای خیلی‌ها فقط یک اسم، و برای همه اطرافیانش، یک رفیق خالص و پایدار است. دوستان و دوستداران بسیاری دارد. از هنرمند و دانشگاهی تا آرایشگر و کاسب والامقام.
محل کارش، به نوعی پاتوق این آدم‌ها است. او پس از اولین بازدیدش از «خانه اردیبهشت اودلاجان» در فرصت‌هایی به این‌جا آمده و دوستانش را هم با خودش همراه کرده. در یکی از این دیدارها، بیش از سی جلد کتاب به کتابخانه مجموعه هدیه کرد. از پائولو کوئیلو تا محمود دولت‌آبادی و از فرهنگ تک‌جلدی دانشگاهی تا مجموعه اشعار سیدعلی صالحی. فهرست کتاب‌هایش را با اشتیاق در بانک اطلاعاتی کتابخانه ثبت کردیم تا هرکس نیازی به مطالعه این‌ها دارد از دیدن «خانه اردیبهشت اودلاجان» هم لذت ببرد.

علیرضا شاهرخی‌نژاد

خیلی خوب است که اهالی محله خود را جزئی از خانه اردیبهشت اودلاجان بدانند. یکی از نمونه‌های این هم‌پیوندی را در روزهای اخیر شاهد بودیم. هم‌محله‌ای ما، آقای علیرضا شاهرخی‌نژاد، نزدیک به بیست عنوان کتاب برای ما فرستاد که عموما در حوزه دین و دینداری بودند. در میان‌شان، البته زندگینامه کامل همسر امام خمینی در دو جلد با عنوان «یک قرن زندگی پرماجرا». می‌دانیم که این بانوی بزرگوار فرزند پامنار بود.

سیروس مهراندیش

سیروس مهراندیش
یکی از معماران خوش‌ذوق و خوش‌فکر معاصر ما، سیروس مهراندیش است. یکی از ارکان «مهندسان مشاور آژند شهر». کارنامه طول و درازی دارد و در بسیاری فعالیت‌های صنفی فعال بود و هنوز هم هست، هرچند نه مثل گذشته. از فعالان «کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران» است که برنامه بسیار مفید «پاکت آبی» را با کمک دوستان و همکارانش اجرا می‌کرد که برنامه خوبی برای آموزش معماران جوان بود با شنیدن و بررسی پروژه‌هایی که توسط خود طراحان آثار ارائه و گفته می‌شد که «چه طراحی کردند، چه اجرا شد» و مهم‌تر آن‌که، «چرا چنین شد».

پیروز پروین

پیروز پروین، فرهیخته و دانش‌آموخته صنعت و هنر، چند ده جلد کتاب به کتاب‌خانه اردیبهشت اودلاجان هدیه کرده که حال و هوای آن سال‌ها را دارند. از ترجمه‌های فیروز شیروانلو و حمید عنایت تا «هزارسال نثر پارسیِ» کریم کشاورز.

محمد تاجیک

محمد تاجیک را همه سینمایی‌ها می‌شناسند. «مرد مهربان» سینمای ایران است که «دیپلماسی صله رحم» راه انداخته و تور بزرگی برای رفاقت و مودت هنرمندان پهن کرده.

در آستانه شب یلدا، به رسم مالوف، سری به خانه اردیبهشت اودلاجان زد و تعدادی کتاب در حوزه سینما و ادبیات داستانی به کتابخانه ما هدیه کرد. از جمله، «فرهنگ فیلمنامه» و «تاریخ سینما» و هفت هشت کتاب دیگر.

آرش رئیسی

آرش رئیسی شاعر است و اهل گفتگو و البته طرفدار محیط زیست پایدار. کتاب شعرش «با بانو و بی بانو» نام دارد. اخیرا به بازدید نمایشگاه «ماجرای نبودنت» (اثر محمدصادق دهقانی) آمده‌بود. در جوار این بازدید دو کتاب به کتابخانه اردیبهشت اودلاجان هدیه کرد. هر دو با امضای نازنین خود.

محسن پیرداده

یکی از امیدواری‌های جامعه مدنی ایران، آن است که بخش بزرگی از بدنه مدیریتی کشور در لایه‌های میانی و کارشناسی را افرادی تشکیل می‌دهند که علاوه بر توان فنی و کارشناسی، علاقمند به جامعه و فرهنگ ایران هستند. این بخش مهم جامعه، معمولا اهل مطالعه و آشنایی با تازه‌های جهانی است. محسن پیرداده یکی از این کارشناسان و مدیران ارجمند کشور است.

علی شیلاندری

در میان مستندسازان کشور، علی شیلاندری چهره خاص خود را دارد. کم می‌سازد ولی خوب می‌سازد. شاهکار او مستند «دیون و بودن» است. این مستند دو بار در خانه اردیبهشت اودلاجان به نمایش درآمده و در هر دو جلسه هم کارگردان عزیز حضور داشته و به پرسش‌های مخاطبان پس از نمایش فیلم پاسخ داده‌است.

نمایش 51 - 75 از 3,869

 نام کتاب عنوان فرعی نویسنده مترجم ناشر سال موضوع نسخه
تاریخ آذربایجاناز پیدایش اجتماع انسان‌های اولیه تا جنبش‌های کارگری اوائل قرن بیستمبی نامآ. آ. افشارانتشارات شورا1359تاریخ1
سقوط 79پل امیل اردمنحسین ابوترابیانانتشارات امیرکبیر1357سیاسی1
مکتبهای ادبیجلد دومرضا سیدحسینیانتشارات نیل1347ادبیات1
مکتبهای ادبیجلد اوارضا سیدحسینیانتشارات نیل1347ادبیات1
طراحی پارک کودکگروه نویسندگانانتشارات چهار طاق1391معماری1
تاریخ معاصر ایراناز کودتای 28 مرداد 1332 تا اصلاحات ارضیپیتر آوریمحمد رفیعی مهرآبادیموسسه مطبوعاتی عطایی1368تاریخ ایران1
انجیل شریفبی نامانتشارات انجمن کتاب مقدس1981دین1
از ظهور تا سقوطمجموعه اسناد لانه جاسوسی- جلد اوابی ناممرکز نشر اسناد لانه جاسوسی آمریکا1366سیاسی1
رویارویی؛ انقلاب اسلامی ایران و آمریکاجمیله کدیورانتشارات اطلاعات1372سیاسی1
سفرنامه برادران امیدواربرادران امیدواربی نام1341سفرنامه1
تاریخ معاصر ایراناز تاسیس تا انقراض سلسله قاجاریهپیتر آوریمحمد رفیعی مهرآبادیموسسه مطبوعاتی عطایی1369تاریخ ایران1
نوآوری طراحی-محورروبرتو ورگانتیاحسان میرزاییانتشارات دانشگاه پارس1397معماری1
نامه‌های تیرباران‌شده‌هاگروه نویسندگانم. تفضلیانتشارات امیرکبیر1357ادبیات1
گونه‌شناسی مسکن روستائئ استان مرکزیمحسن سرتیپی‌پوردانشگاه شهید بهشتی ، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی1392معماری1
باهم اندیشیدن راز گفتگومارتینا و یوهانس هارتکه مایرفاطمه صدرعامل (طباطبائی)انتشارات اطلاعات1389روانشناسی2
رودهای خاموشپیامدهای زیست‌محیطی سدهای بزرگپاتریک مک‌کالیفاطمه ظفرنژادعلم و ادب1386محیط زیست1
هنر قدسیمجتبی مطهری (الهامی)انتشارات اطلاعات1385ادبیات3
انقلاب مشروطیتم. پاولویچ، و. تریا س. ایرانسکیم. هوشیارانتشارات رودکیتاریخ ایران1
دانشگاه گندی شاپوراز ایران چه می‌دانم؟ / 60ناصر تکمیل همایوندفتر پژوهشهای فرهنگی1384تاریخ ایران3
تاریخ معاصر ایراناز تاسیس سلسله پهلوی تا کودتای 28 مرداد 1332پیتر آوریمحمد رفیعی مهرآبادیموسسه مطبوعاتی عطاییتاریخ ایران1
کندوکاو در مسائل تربیتی ایرانصمد بهرنگیانتشارات شبگیر1356تربیتی آموزشی1
طرح پیشنهادی استراتژی نیروهای ملی-مذهبی ایرانبی نامبی نامسیاسی1
قتل‌های شهر میل‌واکی آمریکابی ناممینو بهتاشموسسه انتشارات آوای نور1373سیاسی1
لنینمایاکوفسکیم. سورناانتشارات نوید1359شعر1
اعترافات شاه مخلوعگروه نویسندگانمنوچهر مهرجوسازمان انتشارات هفته1362سیاسی1
 نام کتاب عنوان فرعی نویسنده مترجم ناشر سال موضوع نسخه