کار آن‌کس کرد که . . . .

برخی می‌گویند «کار آن‌کس کرد که تمام کرد». یعنی افتخار انجام هر کاری به کسی می‌رسد که آن را به اتمام برساند. از سوی دیگر، در بسیاری موارد افتخار را نصیب کسی می‌کنند که کار را شروع کرد.

حالا، بقول زنده‌یاد عمران صلاحی، «حکایت ماست!». سال ۱۴۰۰ خورشیدی، آخرین سال سده چهارده، نخستین سال فعالیت عملی «موسسه  فرهنگی ‌ هنری اردیبهشت عودلاجان» و اولین سال میزبانی پروپیمان «خانه اردیبهشت اودلاجان» از میهمانان و مخاطبان عزیز، پس از پایان عملیات مرمت و احیا بود.

آیا آن سال، افتخار شروع‌کنندگی فعالیت به «موسسه  فرهنگی ‌ هنری اردیبهشت عودلاجان»، یا افتخار پایان عملیات مرمت و احیای خانه تاریخی به «خانه اردیبهشت اودلاجان»؟

به هرحال، سال گذشته، برای «موسسه  فرهنگی ‌‌ هنری اردیبهشت عودلاجان» سال مبارکی بود. توانست بسیاری از افت‌وخیزها را پشت سر بگذارند و به عنوان کانون فرهنگی مهم در محله و منطقه، قد علم کند. موسسه ده‌ها شب فیلم برگزار کرد، پنج نمایشگاه تقریبا ویژه راه انداخت، و کلی برنامه‌های دیگر.

در سال گذشته، افتخار برگزاری نخستین «جشنواره فیلم زمین» هم به «موسسه  فرهنگی ‌هنری اردیبهشت عودلاجان» رسید. این رویداد از آن جهت ارزشمند و قابل توجه است که «موسسه  فرهنگی ‌هنری اردیبهشت عودلاجان» نخستین موسسه خصوصی است که جشنواره‌ای ملی در سطح کلان برگزار می‌کند.

«موسسه  فرهنگی ‌هنری اردیبهشت عودلاجان» این امتیاز و افتخار را برای خود محفوظ می‌دارد که «راهنمای گردشگری تاریخی تهران» را در وب سایت خود  قرار داده که راهنمای بسیار موثر و عملی برای گردشگرانی است که علاقمندند جاذبه‌های بخش تاریخی تهران را بشناسند و ببینند.

در روزهای آخر سال، نشانه «موسسه  فرهنگی ‌‌ هنری اردیبهشت عودلاجان» بر پشت جلد کتابی معتبر در حوزه معماری ایران، به نام «یکصد معمار، یکصد انتخاب- جلد یک» نشست. آغازی شریف و افتخارآمیز برای راه‌اندازی «انتشارات اردیبهشت اودلاجان».

در آخرین سال سده چهاردهم، با انتشار ۵۳ شماره از نشریه «اردیبهشت اودلاجان» به صورت مرتب و مستمر، ۱۱۳ همین شمار آن منتشر شد که افتخار دیگری است برای «موسسه  فرهنگی ‌هنری اردیبهشت عودلاجان». نشریه‌ای تک‌برگی و رایگان با محوریت موضوع محله و میراث تاریخی تهران، به‌ویژه محله تاریخی اودلاجان.

یادآور می‌شود، در کنار انتشار نشریه و گزارش‌های مکتوب شب‌های فیلم، کتاب‌خانه «موسسه  فرهنگی ‌هنری ردیبهشت عودلاجان» نزدیک به ۳۵۰۰ عنوان کتاب دارد که قابل استفاده برای عموم علاقمندان است.

در ابتدای سده پانزدهم خورشیدی، «موسسه  فرهنگی ‌هنری اردیبهشت عودلاجان» می‌تواند مدعی باشد که در همین مدت کوتاه تبدیل به کانون فرهنگی و هنری معتبری شده و وظایف سنگینی بر دوش دارد.

علاوه بر همه این‌ها، فعالیت خانه اردیبهشت اودلاجان و برنامه‌های مستمر «موسسه  فرهنگی ‌هنری اردیبهشت عودلاجان» سبب شده منزلت زیستی محله ارتقا یابد و اهالی فهیم و عزیز محله میل به آبادی و شاداب‌سازی محله پیدا کرده‌اند.

در حقیقت، گام بزرگی برای احیای ارزش‌های مدنی و تاریخی محله برداشته‌شده‌است.
به امید روزهای خوب و موفقیت‌های بیشتر.

موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان
موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان
2
0
لطفا اگر نظری دارید برای ما ارسال کنیدx