کتاب‌های ویژه

در «کتابخانه اردیبهشت اودلاجان» می‌توان کتاب‌هایی پیدا کرد که در نوع خود، ویژه هستند. این ویژه‌بودن می‌تواند به استناد مضمون یا نویسنده باشد، یا به استناد تاریخ انتشار و یا نوع چاپ.

یکی از کتاب‌های جالب کتابخانه، کتابی است با نام «روانشناسی عمومی و اجتماعی» اثر ابراهیم نیک‌سیر. ایشان گمرکی هستند و در داخل پشت جلد کتاب نوشته‌اند:

«از علما و فضلا و دانشمندان و قارئین محترم استدعا دارد، در صورتیکه به اشتباهی برخورد فرمودند به آدرس (تهران- اداره کل گمرک- رئیس اداره محرمانه) این‌جانب آگاه فرمایند تا انشاالله در چاپ دوم اصلاح لازم شده و یا توضیحات بیشتری داده‌شود. قبلا از هر نوع اقدام مساعد و یا انتقادی تشکر می‌نمایم.»

این کتاب در سال ۱۳۳۶ چاپ شده و «محل کل پخش» آن در تهران «الکتریکی نیک» است در میدان شاهپور جنب مسجد مهدیخان! قیمت کتاب با جلد زرکوب ۶۵ ریال و با جلد شمیز ۵۰ ریال است.

روش نویسنده در این کتاب آن است که در ابتدای هر بخش، یک یا دو پاراگراف مقدمه می‌چیند و بعد از آن چند مورد مصداقی را به عنوان شاهد مثال می‌آورد.

تکه‌ای از کتاب را (ص ۹۶) باهم می‌خوانیم: (نقطه‌گذاری را برای سهولت مطالعه ویرایش کرده‌ایم)

«علمای مادی چون معتقد به روح و فعالیت‌های خارج از ماده نیستند، معتقد می‌باشند که تمام فعالیت‌ها و عکس‌العمل‌هایی که در بدن پیدا می‌شود نتیجه فعالیت غدد و اعضا و اعصاب مخصوصی در بدن می‌باشد و می‌گویند که افکار و احساسات و قوای روحی هم عکس‌العمل فعالیت اعصاب می‌باشد. در صورتی‌که با توجه به این‌که بنده دستگاه مغز را در طالار تشریح و یا به‌ وسائل دیگری ندیده و اطلاعات وسیعی هم در این مورد ندارم و با ضعف معلومات و احتمال این‌که شاید من هم اشتباه کرده‌باشم، ولی به امید اینکه ممکن است توضیحات من صحیح درآمده و یا کشف مطالب بهتری شده و به حال جامعه مفید واقع گردد، لذا اطلاعات و استنباطات خود را شرح می‌دهم»

روانشناسی, «الکتریکی» ناشر, موسسه فرهنگی هنری اردیبهشت عودلاجان
0
لطفا اگر نظری دارید برای ما ارسال کنیدx